როდის უნდა დავეთანხმოთ ქუქი-ფაილებს?
როგორც აღვნიშეთ, ქუქი-ფაილებზე თანხმობა ზოგჯერ აუცილებელია, განსაკუთრებით მაშინ, როცა ვებსაიტი მათ გარეშე ვერ იფუნქციონირებს. ასეთ დროს, ჯერ გადახედეთ, რას ითხოვს საიტი და თუ ეს მხოლოდ საბაზისო ფუნქციებისთვისაა საჭირო (მაგ. გვერდის გამართულად მუშაობა), შეგიძლიათ თამამად დაეთანხმოთ.
რამდენად აუცილებელია მესამე მხარის ქუქი-ფაილები?
თუ საიტი მესამე მხარის ქუქი-ფაილებს იყენებს, ზოგიერთი მომხმხარებელი სიფრთხილის გამოჩენას ამჯობინებს. როგორც იცით, ეს ნიშნავს, რომ თქვენი მონაცემები შეიძლება სხვა კომპანიებს ისე გადაეცეს, რომ ამის შესახებ არ გეცოდინებათ. ასეთ შემთხვევაში, კონფიდენციალურობის დაცვის მიზნით, შეგიძლიათ თავი შეიკავოთ მესამე მხარის ქუქი ფაილებზე თანხმობისგან.
რა მოხდება, თუ ქუქი-ფაილებზე უარს ვიტყვი?
ასეთ შემთხვევაში, ზოგ საიტზე ვერ შეხვალთ, ზოგზე კი უბრალოდ ნაკლები ფუნქცია გექნებათ. მაგალითად, რეკლამები არ იქნება თქვენზე მორგებული ან ყოველ ჯერზე თავიდან მოგიწევთ ავტორიზაციის გავლა.
ყველა საიტს სჭირდება ქუქი-ფაილები?
არა, ზოგ მარტივ, ერთგვერდიან საიტს, სადაც მხოლოდ ტექსტია, შეიძლება საერთოდ არ ჰქონდეს ქუქიები. მაგრამ თუ ვებგვერდი რეგისტრაციას ითხოვს, ქუქი-ფაილები აუცილებელია.
შეიძლება ქუქი-ფაილებმა მესამე მხარეს ჩემი ბარათის მონაცემები გადასცენ?
ქუქი-ფაილებს თავისთავად არ შეუძლია თქვენი საბანკო ბარათის მონაცემების მესამე მხარისთვის გადაცემა, რადგან ისინი მხოლოდ იმ ინფორმაციას ინახავს, რასაც საიტი აგროვებს. თუმცა, თუ საიტი ითხოვს შენს საბარათე დეტალებს (მაგ. ბარათის ნომერს, CVV-ს) და ამავე დროს ქუქიების გამოყენებას გთხოვს, გარკვეული რისკი ნამდვილად არსებობს. არასანდო ან დაუცველ საიტზე ქუქიების დაშვებამ შეიძლება ჰაკერებს თქვენი მონაცემების მოპარვა გაუადვილოს, განსაკუთრებით თუ მესამე მხარის ქუქი-ფაილებზე თანხმობა გაქვთ მიცემული. ამიტომ, ასეთ შემთხვევაში ქუქი-ფაილებზე უარის თქმა აჯობებს.
ზოგადად, სანამ რაიმე პირად ინფორმაციას შეიყვანთ, ყოველთვის დარწმუნდით საიტის სანდოობაში! ხოლო თუ ვებსაიტის დამზადება, ანდაც არსებულის ოპტიმიზაცია გაქვთ გადაწყვეტილი – მოგვწერეთ ან დაგვირეკეთ 📞 032 47 07 70